MÜZE HAKKINDA

Değerli ziyaretçiler,

Müzemize hoş geldiniz! SEV Sanal Müze, Sağlık ve Eğitim Vakfı kurumlarının 1800’lü yıllardan bu yana geçirdiği uzun yolculuğu sizlerle paylaşmak ve sizin de tarihte özel bir yolculuk yapabilmenizi sağlamak için hazırlanmıştır. Bu yolculuğu planlarken amacımız, gerek bu kurumların mezunlarına, mensuplarına, gönüllülerine, gerekse sitemize gelen diğer tüm ziyaretçilere, konularında birer ilk olmaya aday kurumlarımızın birçok yönünü tanıtmak, bilgi vermek ve bu birikimi yeni nesiller ile paylaşmaktır.

SEV Sanal Müze’de yer alan tüm kurumlar Türkiye’de köklü bir geçmişe sahiptir ve kendi konularında birer başarı sembolüdür. Bu kurumların 1800’lü yıllardan günümüze gelmesinde birçok kişi ve kuruluşun emeği ve sonsuz desteği bulunmaktadır. Müzemizde dolaşırken göreceğiniz her bir fotoğraf, belge, obje ve röportaj çok derin öykülere ve paha biçilemez değere sahiptir. Müzemizde gözlemleme fırsatı bulacağınız fotoğrafların açıklamalarını dönemlerine en yakın şekilde yapmaya çalıştık, bazı fotoğrafların kesin tarihleri bulunurken bazılarının sadece dönemleri belirgindi. Bu fotoğrafları zaman tünelinde bulabilirsiniz. Bunun yanısıra arşivimizde tarih ve dönemleri belli olmayan birbirinden güzel fotoğraflar da vardı. İzleyiciyi bunlardan mahrum etmemek için dönemi ve açıklaması belli olmayan fotoğrafları anasayfadaki akan penceremize yerleştirdik. Bu çalışma ile sizlere bu önemli arşivi hak ettiği şekilde sunduğumuzu umuyor, müzeye destek olacak her türlü katkınızı bekliyoruz.

Son olarak, öncelikle müzemize konu olan kurumlarımızın kurulmasında, geliştirilmesinde ve bugünlere kadar getirilmesinde en büyük katkıya sahip olan Amerikan Bord Heyeti (ABH) ve temsilcileri olmak üzere, fotoğraflarda yer alan adını bildiğimiz ya da bilmediğimiz kişilere, kurumlarımızda görev yapan, gönüllülük ilkesi ile hizmet eden herkese, Sağlık ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu’na, bizim için Amerika’da özverili bir çalışma sonrasında birçok röportaj gerçekleştirmiş olan Elizabeth ve Kenneth Frank’e ve SEV Sanal Müze ekibine katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Müzemizde geçmişe doğru güzel bir yolculuk geçirmeniz dileği ile...